Danışma ve Bilgi Hattımız


Booking Hotel USA


work and travel ile ne kadar kazanırım

work and traveL

programI

ÇALIŞMA KOŞULLARI

 İş sözleşmesiyle belirlenen çalışma saatleri, haftanın 5 günü olmak üzere 30 - 40 saat arasında değişmektedir.
Work and Travel programına katılan öğrenciler için Amerikan hükümeti saatlik minimum 5,5 $ ücret belirlemişlerdir. Ancak, öğrenciler saatlik ortalama 6,5 - 9,0 $ kazanmaktadırlar ve girdikleri işe göre yüklü bahşişler alabilmektedirler. Böylece Amerika`da kaldığınız süre boyunca masraflarınızı karşılayabilecek ve ülkenize kazançla dönebileceksiniz. (İkinci bir işte de çalışabilirsiniz, bu takdirde kazancınız çok daha fazla olacaktır.)

Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Amerikan işverenleri, çalışanlarının kendi firmalarını temsil edebilecek saygınlıkta bir davranışa, dış görünüşe ve kıyafete sahip olmaları konusunda çok hassastırlar. Ayrıca Amerikan şirketlerinin en temel felsefesi "takım çalışmasına uyumluluktur". Bununla beraber, iş sorumluluklarının titizlik ve saygı çerçevesinde yerine getirilmesi, dakiklik ve iyi müşteri ilişkileri de diğer önemli beklentileri arasında yer almaktadır.

Hak ve Sorumluluklar: Öğrenciler iş yerlerinde Amerikan yasalarının vatandaşlarına sağladığı tüm haklara sahiptirler. Bununla birlikte işvereninizle yasalarla çözümlenebilecek bir sorun yaşamadığınız takdirde, tüm sıkıntılarınızı iletişim yoluyla gidermeniz tavsiye edilir.

İşten memnun olmama, kovulma ve işten ayrılma: Size verilen işten memnun olmadığınız takdirde, bunu zamanında bildirirseniz işiniz ve iş yeriniz değiştirebilir. Ancak yer değişikliğinden kaynaklanan masraflar öğrencinin sorumluluğundadır. Eğer geçerli bir nedenden dolayı işten kovulursanız vizeniz iptal edilerek ülkenize dönmeniz istenir. Bu yüzden iş yeri kurallarına dikkatle uymanız gerekmektedir. Fazla

Mesai: İşyerinde öğrenciden fazla mesai talep edilebilir, ve bunun karşılığı olarak öğrenciye düzenli çalışma saati ücretinin ortalama 1,5 katı ödenir. Bu miktar, ortalama bir değer olup, eyaletlere göre değişmektedir. .

 

Work&Travel Öğrencilerimizden Mektuplar

Örnek iş listemizden işinizi belirleyin

ÖrnekÇALIŞMA
YERLERİ

work and travel iş listeleri