Danışma ve Bilgi Hattımız


Booking Hotel USA


amerikada yaşam ve kültür

work and traveL


Amerİkada yaŞam ve kÜLTÜRAmerika çok büyük ve kozmopolit bir ülkedir, buna rağmen belirgin kültürel özellikleri vardır. Aşağıda bu özelliklerden bazılarını ve bizim size vereceğimiz küçük ipuçlarını bulabilirsiniz;
- Amerika'da öğrenciler 18 yaşını aştıkları takdirde (birçoğu ailelerinin yanından ayrılarak) kendi ayaklarının üstünde durmaya başlarlar. Çalışacağınız birçok işyerinde Amerikalı öğrencilere de mutlaka rastlayacaksınız.
- Amerikalılar cana yakın insanlardır; yolda yürürken tanımadığınız insanlar size selam verirse şaşırmayın!
- Amerika'da hayat çok hızlı akar; vaktinizi çok iyi değerlendirin!
- Bu ülkede dürüstlük çok önemlidir. Asla yalan söylemeyin!
- Amerika'da kapalı alanlarda sigara içilmemektedir, restoran ve cafelerin Açıkhava bölümlerinde bile sigara kullanmak yasaktır. Sadece kendi evinizde ya da sokakta içebilirsiniz.
- Gece hayatı oldukça eğlencelidir; eğer 21 yaşının altında iseniz clublara giremezsiniz fakat birçok IRISH PUB'a girebilirsiniz. Gene de içki içmek isterseniz 21 yaşının üstünde olmanız ve kimliğinizi göstermeniz gerekir.
- Kimlik olarak yanınızda mutlaka pasaportunuzu taşıyınız!
- Amerika'da yemek kültürü bizimkinden çok farklıdır, şaşırmayın! Yemek anlayışları genelde fast food'a dayalıdır ve bu nedenle çok sağlıklı değildir. Türk marketleri bulamayacağınız küçük şehirlere gidiyorsanız, Türkiye'den pirinç, hazır çorba vb. gibi yiyecekleri götürmenizi tavsiye ederiz.
- Amerika'da "TİP" yani bahşiş uygulaması vardır. Yemek yediğiniz restoranlarda genel olarak hesabınızın en az %10 u kadar bir miktarda, bahşiş bırakmanız beklenir. Bazı restoranlar bahşişi hesaba dahil eder, buna da dikkat etmenizi öneririz!
- Trafik kurallarına uymanız kesinlikle çok önemlidir! Yayalar için konulan kırmızı ve yeşil ışıklara da mutlaka dikkat ediniz. Yayaların her zaman önceliği vardır, karşıdan karşıya geçerken bir araba 40 metre uzaktan sizi görüp durursa şaşırmayın

 

 

Work&Travel Öğrencilerimizden Mektuplar

Örnek iş listemizden işinizi belirleyin

ÖrnekÇALIŞMA
YERLERİ

work and travel iş listeleri