Danışma ve Bilgi Hattımız


Booking Hotel USA


Work and Travel sorular ve cevapları work and traveL

programi

SIK Sorulan Soru ve CevaplarI?Ne kadar para kazanırım? Kazandığım para maliyetlerimi karşılar mı? Programa katılan öğrenci çalışma saatlerini ilk olarak iş sözleşmesinde tayin eder. Bu sözleşmede işveren ile anlaşarak kendisi ve işveren için uygun minimum bir oran belirler. Bu genellikle haftada ise 35 - 40 saat olarak gerçekleşir.. Çalışma saatleri işverenin yoğunluğuna ve seçilen işyerine göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak Work and Travel öğrencileri saatte 7 - 8 USD arası kazanırlar. Bu da tek işte çalışan bir öğrencinin 3 aylık Work and Travel dönemi boyunca yaklaşık 4000 USD kazanabileceği anlamına gelir. Bu ücret ABD'de kalacağınız sürece ihtiyacınız olacak konaklama ve yaşam giderlerinizi ve sonrasında yapacağınız turistik geziyi karşılamaya fazlası ile yeterli olacaktır. Buna ek olarak, Work and Travel öğrencilerinin çoğu ikinci işlerde çalışmakta, bu sayede birçok öğrenci toplam kazançlarını 7000 - 8000 USD seviyelerine çıkartabilmektedirler. Ama WAT programa bu hesapla sırf para kazanmak amaçlı katılmak doğru olmaz.

İkinci iş bularak daha fazla kazanabilirmiyim ? Her work and travel öğrencisinin yasal olarak birden fazla işte çalışabilir. Esas işinizi ve mesainizi aksatmadığınız sürece işvereniniz buna karışmayacaktır. Ancak ikinci iş bulup çalışabilmeniz için, öncelikle sosyal güvenlik numaranızın çıkmış olması ve bulunduğunuz yere uyum sağlamış olmanız gerekir. Bunun için genellikle 4-6 hafta gerekecektir. Buna ek olarak, çalıştığınız işin mesai saatlerinin ve konumunun da buna uygun olması, ayrıca İngilizcenizin de iyi olması gerekir. İkinci işte çalışmak iyi bir fikir olsa da, bunu çok da hesaba katmamanız ve olmama olasılığını da göze alarak programa katılmanız en doğrusu olacaktır.

Work and travel programı ile İngilizcem gerçekten de gelişir mi?
Dil öğrenmenin en önemli aşamalarından ve hatta şartlarından biri o dili ana dil olarak konuşulan bir ülkede pratik yaparak kullanmaktır. Uygulamaya dayalı olmayan hiçbir öğretim sistemi başarılı olamayacağı gibi, eğer bir şekilde İngilizce öğrenme süreci içindeyseniz, öğrendiğinizi kullanma imkanı veren bütün fırsatları değerlendirmeniz size en çok faydayı sağlayacaktır. İşte Work and Travel böyle bir fırsatı size sunar. W.A.T. İngilizce pratiği yapmak için bir fırsat olsa da, çalışacağınız bütün işlerin ve pozisyonların sizin için bir dil laboratuvarı görevi göreceği sonucunu çıkarmamalısınız tabii ki. Aksi takdirde çok geçmeden mutsuz olmaya başlarsınız ve bu da sizin moralinizi ve performansınızı düşürür. Oysa WAT programı sadece çalışırken konuşma değil, İngilizce konuşan bir dünyada yaşama deneyimi vaat etmektedir. İşin tiraji komik tarafı ise, belki de en az konuşmanız gereken saatlerin çalışma saatleriniz olabileceğidir! İngilizcenizi en çok kullanacağınız saatler, mesaiden sonra yabancı arkadaşlarınız ile geçireceğiniz süreler olacaktır. Kendinize mutlaka farklı ülkelerden gelen WAT katılımcılarından ya da ana dili ingilizce olan diğer arkadaşlar edinmeli, grup olarak gidiyorsanız, aranıza mutlaka yabancı arkadaşlar da katarak ortamın dilinin İngilizce olmasını sağlamalısınız. Work and travel ile İngilizce pratiği yapmanın en etkili yolu bu olacaktır.

Amerika'da nerde çalışacağımı kendim seçebilir miyim? Tabii. AmerikaWAT, size en uygun işleri mütemadiyen değişen bir iş listesine dönüştürerek sizin beğeninize sunar, ayrıca katılabileceğiniz iş fuarında da direkt işverenlerle görüşme imkanı bulursunuz. Görüşme sonunda siz ve işveren uygun görüyorsanız, yerleştirme işlemi tamamlanacak, sponsor kuruluştan sözleşmeniz gelecektir.

İşveren daha sonra pozisyonumu değiştirebilir mi? Bu sık karşılaştığımız bir olay değildir. Genellikle size önerilen pozisyonda çalıştırılırsınız. Ancak bazı durumlar işveren pozisyonunuzu değiştirmek isteyebilir ve bunu yapmaya hakları da vardır. Pozisyon değişikliklerinin genellikle sebebi sizin ilgili pozisyonda başarılı bulunmamanız, vaad ettiğiniz tarihten sonra (geç) işe başlamanız ya da sezonsal dalgalanmalar nedeniyle kuruluşun farklı departmanlarında eleman ihtiyacının oluşması olabilir. İstatistiksel olarak çok olmasa da, bu olasılığın varlığını bilmeniz ve önceden kabullenmeniz doğru olacaktır. Pozisyon değişikliği yapılmasında aracı kuruluşun ya da sponsor kuruluşun herhangi bir etkisi olamaz.

Arkadaşlarımla aynı işe yerleşebilir miyim? Evet! AmerikaWAT listelerinde sizlere uygun olacak işleri grup halinde ama aynı tarihte tespit edebilirsiniz. Ancak, işin kabul şartlarına tüm grubun uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde gruptan bazı kişiler işe kabul edilmeyebilir. Grup olarak yapılan başvurularda, gruptaki özellikleri en zayıf arkadaşınızın özelliklerine uygun bir iş seçmeniz, sonradan hüsranı önleyecektir.

Vize garantisi veriyor musunuz? Red alırsam param yanar mı?
Vize garantisini kanunen zaten hiç bir firma veremez. Dolayisiyle biz de hiçbir katılımcıya vize garantisi veremeyiz. Ancak AmerikaWAT olarak , öğrenci seçiminde konsolosluğun uyguladığı kriterlere uygun öğrenci seçimine oldukça dikkatli olduğumuzdan vize reddi oranımız oldukça düşüktür. AmerikaWAT hizmet sözleşmesinin hükümlerince vizeden red alan öğrencilere, program ücretlerinden kesinti yapılmamakta ve ödemiş oldukları ücretler tamamen iade edilmektedir.

Sözleşme süresi bitmeden işyerimden ayrılmam ya da iş değişikliği yapmam mümkün mü? Sponsor Kuruluş ve firmamızın onayı olmadan kesinlikle işinizi değiştirmemelisiniz, ya da işinizden ayrılmamalısınız. WAT katılımcılarının zorunlu haler dışında iş değiştirmeleri yapmalarına izin verilmez. Geçerli bir sebep ile iş değişikliği yapmanız durumunda, öncelikle durumu işten ayrılmadan 15 gün önce işvereninize bildirmeniz ve Sponsor Kuruluş'dan onay almanız gereklidir. Değişikliğin onaylanması durumunda size bir form gönderilecek ve gerekli prosedür açıklanacaktır. Bu kural dışında hareket etmeniz durumunda sponsor kuruluş vizenizi iptal edebilir ve Türkiye'ye erken dönmek durumunda kalabilirsniz.

Acil durumlarda kimle temasa geçmeliyim? Program süresince her türlü sorununuzda Sponsor Kuruluş Acil Destek numaralarını aramalısınız, Bunlar size verilecektir. Sponsor Kuruluş bu durumlarda etkili hizmet verebilmek amacı ile profesyonel bir ekibe sahiptir. Buna ek olarak dilerseniz bizimle de temasa geçebilrisiniz. AmerikaWAT acil durumunuzun çözümü için Sponsor Kuruluş ile işbirliğine girerek gereken çözümün çabuk olarak sağlanmasına katkıda bulunacaktır.

Neden AmerikaWAT'yi seçmeliyim? AmerikaWAT Work and Travel programını yıllardır uygulayan ve binlerce öğrenciyi programa kazandıran tecrubeli, kaliteli ve prestijli bir şirkettir. Tüm bunlara ek olarak AmerikaWAT, size çok uygun fiyat seçenekleri ve profosyonel bir destek ekibi sunmaktadır. Yani AmerikaWAT'ta aradığınız herşeyi ve fazlasını bulacaksınız.

 

 

Work&Travel Öğrencilerimizden Mektuplar

Örnek iş listemizden işinizi belirleyin

ÖrnekÇALIŞMA
YERLERİ

work and travel iş listeleri